Nie wyrzucaj starego sprzętu audio. Materiały użyte do produkcji jego i jakość wykonania znacznie przewyższają obecne sprzęty. Zobacz jak wykorzystać starą wieżę do słuchania np. Spotify, Tidala, Apple Music itp.
Muzyka, której chce się słuchać
To jakiej muzyki słuchamy, jakich wykonawców zależy od naszych preferencji muzycznych ale także, z czego często nie zdajemy sobie sprawy, od jakości tej muzyki. Oczywiście nic nie przebije koncertów i grania na żywo. Dźwięki bez zapisywania i kompresji brzmią naturalnie i miło dla ucha. To co dzisiaj otrzymujemy w postaci utworów muzycznych to szczątki muzyki.
Zapis i konwersja dźwięku zabijają jakość
W powszechnym użytku mamy obecnie muzykę, która została obrobiona cyfrową. Naturalną cechą dźwięków analogowych jest ich brzmienie wynikające ze zmiany amplitudy o charakterystyce sinusoidalnej. Zapis takich dźwięków to czarne płyty lub taśma magnetofonowa. Pozostałe nośniki oraz zapis komputerowy to tzw. zapis cyfrowy.
Cyfrowa jakość czy aby na pewno najlepsza?
Analogowa rejestracja dźwięków ma wiele wad. Przede wszystkim podczas kopiowania następuje utrata jakości, zapis jest wrażliwy na zakłócenia, zawiera dość dużo szumów. sposobem na zaradzenie temu miała być cyfryzacja dźwięku. Polega ona w skrócie na tym, że przy odtwarzaniu muzyki następuje próbkowanie czyli cyfrowy zapis sinusoidy z dźwiękami. Proces ten powoduje, że cyfrowo zapisany dźwięk już nigdy nie będzie sinusoidalny. Można tylko próbkować bardzo często i zbliżać się do obrazu analogowego. Po cyfryzacji mamy czysty dźwięk, gotowy do kopiowania wiele razy ale niektórzy twierdzą, że jest on metaliczny.
Pokusa ograniczania ilości danych
Dźwięk cyfrowy ma niezaprzeczalne zalety. Jest czysty, nie zniekształcony, bez szumów, można go kopiować bezstratnie, zapisywać na płytach CD, pamięciach masowych oraz przesyłać internetem. W tym momencie pojawia się pokusa aby ograniczyć ilość danych dla zapisanej muzyki. Dzięki temu więcej można zapisać na płytach, taniej i szybciej przesłać internetem. Dlatego realizuje się kompresję, która zmniejsza ilość danych kosztem jakości. Zrobiona badania, że większość ludzi nie słyszy tego pogorszenia i zaczęto masowo to stosować.
Działania sztucznej poprawy jakości
Kompresja i ograniczanie jakości doprowadziło do opracowania algorytmów, które producentom audio pozwalają oferować sprzętu, które tak naprawdę udają dobrą jakość. Słuchając nowoczesnego sprzętu audio mamy wrażenie dobrej i przyjemnej dla ucha jakości ale niestety uciekają szczegóły dzięków. Podobna sytuacja występuje w zdjęciach. Mimo słabej jakości matrycy czy obiektywu (to fotograf podstawa dobrego zdjęcia) w telefonie komórkowych na ekranie uzyskujemy obraz przyjemny dla oka ale nie koniecznie prawdziwy.
Jak słuchać dźwięku z telefonu na starej wieży HiFi.
Odpowiedni system audio ze wzmacniaczem i dużymi głośnikami to podstawa dla audiofila. Aby móc korzystać ze poczciwej, starej Yamahy wykorzystałem konwerter bluetooth/audio. (premium)
Przetestowane rozwiązania
Alexa Dot
Strumieniowy głośnik Alexa posiadający wyjście audio 3,5 mm to jeden z najprostszych sposobów, które sprawdziliśmy. Głośniki Alexa Dot są wyjątkowo uniwersalne. Posiadają